Çay Lekesi Nasıl Çıkar? Farklı Yüzeyler İçin Çözüm Önerileri

Çay Lekesi Nasıl Çıkar? Farklı Yüzeyler İçin Çözüm Önerileri

Çay lekesi pek inatçı olmayan lekeler arasında yer alır. Ancak bu lekeye zamanında müdahale edilmesi halinde çayın inatçı leke olması önlenir. Zamanında müdahale edilmeyen çay lekeleri ise artık bir inatçı leke durumuna gelmiştir. Bununla birlikte içerisinde şeker ihtiva eden çay döküldüğü yerde şekersiz çaya göre daha kalıcı bir leke bırakabilir. Elbette yine anında müdahale edildiğinde bu duruma çözüm bulunmuş olur. Şekersiz çayın lekesi ise şekerli çaya göre daha kolay çıkarılır.

Çay lekesi nasıl çıkar sorusunu başlıklar halinde anlatacağız.

Çay Dökülmesine İlk Müdahale Nasıl Yapılır?

Çay dökülmeleri karşısında ilk etapta yapılması gereken kağıt havlu, bez veya bir sünger ile ıslaklığın kabasının alınmasıdır. Bu işlemi yaparken baskı uygulanmaması gerekir. Baskı uygulanırsa çayın döküldüğü kumaşın derinliklerine kadar ıslaklığın inmesine neden olunur ki bu da kalıcı bir leke halini ortaya çıkartabilir. Ardından leke üzerine bir miktar deterjan dökerek ve hafif hafif ovalama yapılarak lekenin çıkartılması sağlanır. Bu esnada çok fazla baskı uygulamamaya önem verilmelidir. Sonrasında deterjanı bir havlu kağıt veya bez ile emdirmek gerekir. Böylece lekenin çıkıp çıkmadığı kontrol edilir.

Kurumuş Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Dökülen çaya zamanında müdahale edilmemiş ise leke kumaş üzerinde kurumuştur ve bu lekenin çıkması bir hayli zordur. Bilhassa kuruyan bu leke şekerli çaydan kaynaklanıyor ise bu durumda biraz daha fazla uğraş gerekebilir. Arzu edilen sonuca ulaşmak için asitli çözeltilerin kullanımı sağlanmalıdır. Bu lekeye müdahale etmek için öncelikle kumaş özelliklerine dikkat edilmesi gerekir. Yanlış bir müdahale kumaşa zarar verebilir. Bu nedenle çayın döküldüğü yere göre bir temizleme uygulaması yapmak önem taşır.

çay lekesi halıdan nasıl çıkar

Çay Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Halı gibi derin gözenekli yerlerin temizlenmesinde beyaz sirke ve tuz bu zor yüzeylerdeki lekelerin çıkarılmasında etkilidir. Beyaz sirke, söz konusu temizlik olduğunda sıklıkla tercih edilen bir maddedir. Öyle ki beyaz sirkenin alt edemeyeceği hiçbir leke bulunmaz. Beyaz sirke tuz kristalleri ile birleştiğinde ise oldukça güçlü bir çözelti elde edilir. Bu karışımın halıya uygulanmasından önce halının su ile ıslatılması ve ön bir temizleme işleminin gerçekleştirilmesi elde edilen karışımın etkinliğini artıracaktır.

çay lekesi

Çay Lekesi Beyaz Kumaştan Nasıl Çıkar?

Beyaz kumaşta lekeye neden olan çay için kullanılabilecek ürün limon suyudur. Beyaz kumaşın limon suyu ile silinip ardından soğuk su ile durulanması gerekir. Bir başka çay lekesi temizleme yöntemi ise gliserinli sudur. Eski zamanlardan beri kullanılagelen bu yöntem beyaz kumaşlar üzerinde gönül rahatlığı ile uygulanabilir. Yanı sıra toz çamaşır deterjanı da su ile homojen bir karışım yapılarak lekenin üzerine sürülür ve bir müddet bekletildikten sonra yine soğuk su ile durulama sağlanır.

Çay Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

Bunun için uygulanacak yöntemler şöyledir: Bir çorba kaşığı sıvı el deterjanı, iki fincan su ve bir çorba kaşığı sirke karıştırılarak lekeye müdahale edilir. Lekeli bölgeye bu karışım dökülür ve temiz bir bezle hafif bir ovalama ile koltuğun silinmesi sağlanır. Ardından soğuk su ve bir başka bez yardımı ile durulama yapılır.

Çay lekesi nasıl çıkar sorusunu detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştık. Hijyen dolu günler dileriz.

YORUM YAZIN

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır