Fayans Temizliği Nasıl Yapılır?

Fayans Temizliği Nasıl Yapılır?

Mutfak, banyo ve tuvaletlerde yer alan fayans temizliği sırasında bazı hususlara dikkat edilmelidir.

Fayanslar ve aralarında yer alan derz dolgusu olarak adlandırılan dolguların zamanla kirlenmesi kaçınılmaz olabiliyor. Fayanslar her ne kadar temiz görünse de derz dolgularının fayanslar kadar kolay temizlenmemesi fayanslarla döşenen bölgelerin kirli görünmesine neden oluyor.

Dikkat edilmesi gereken püf nokta fayansların temizlenmesi sırasında derz dolgularının da etkili bir yöntemle temizlenmesi gerektiğidir. Eğer mutfak, tuvalet ve banyolar uzun bir süre temizlenmez ise döşeme taşlarının üzerlerinde ve aralarında sararan kirler meydana gelebilir. Bu kirlerin giderilmesi ise normal temizlik periyoduna göre daha da zor olabiliyor.

Fayans Temizlerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Deterjan veya doğal malzemeler kullanılarak yapılan temizlik neticesinde etkili sonuçlar alınabilir. Ancak ağır kimyasallar içeren deterjanlardan uzak durulmalıdır. Çünkü ağır kimyasal temizleyiciler hem fayansların üzerinde matlaşmaya neden olabilir hem de derz dolgularının zamanla erimesine sebebiyet verebilir. Fayanslar için özel olarak formüle edilen deterjanların kullanılması gerekir.

Beyaz renkteki fayanslarda ağartıcı özellik barındıran deterjanlar kullanılabilirken diğer renkteki fayanslar için ağartıcı özellik göstermeyen deterjanlar kullanılmalıdır. Doğal malzemelerden hazırlanan karışımlar sayesinde temizlik için yine etkili ve insan sağlığı için zararı olmayan karışımlar elde edilerek temizleme işlemi gerçekleştirilebilir. Sirke bu noktada hem sağlığa zararsız hem de etkili bir temizleme maddesi olarak karşımıza çıkar. Bir fısfıs kabının içerisine yarısına kadar beyaz sirke ve üzerine de su ılık su koyularak bir karışım elde edilir.

banyo fayans temizliğiBu karışım banyo, tuvalet ve mutfak fayanslarına sıkılarak bir müddet karışımın temas ettiği yerde bekletilmesi gerekir. Bu esnada ovalama işlemi yapılır ise özellikle inatçı sararan lekeler kolayca çıkartılmış olur. Karbonat ve çamaşır suyu karışımı ile de fayans temizliği sağlamak mümkündür. Bir ölçek çamaşır suyu ve üç ölçek karbonat karıştırılır. Ardından bu karışım fayansların üzerine yayılır. Yarım saat boyunca bekletilen karışım ılık su ile durulanır.

Fayansların Araları Nasıl Temizlenir?

Fayans aralarının temizlenmesi en az fayans temizliği kadar önemlidir. Beyaz renkli derz dolgularında kir unsuru daha belirgin bir hal alabiliyor. Düzenli olarak derz dolgularının temizlenmesi fayansların kirli görüntüsün önüne geçiyor. Bunun için çamaşır suyu öncelikli olarak kullanılıyor. Bir diş fırçası yardımı ile fayans aralarının fırçalanması sağlanır ise kirlerin daha kolay çıkmasına imkan verilebilir. Derzlerin daha temiz görünmesi için boyanması sağlanabilir.

Fayans Temizliği Nasıl Yapılır?

Banyolar ev bölümlerinden en nemli kalan alanlardır. Buralar ortak olarak kullanılmasından dolayı da mikropların üremesi oldukça kolaydır. Mikropların üremesi etrafa çabucak yayılmasına neden olabileceğinden insan sağlığına zararlı bir unsur olarak bilinir.

mutfak fayans temizliğiDolayısıyla banyo fayans temizliği her gün yapılırsa banyoların hastalık riski taşımaması da sağlanmış olur. Fayanslar için önerilen deterjanların kullanılması ile hem zeminin hem de duvarların temizlenmesi gerekir. Duvarların her gün temizlenmesine gerek yoktur. 15 günde bir duvarların temizlenmesi yeterlidir. Ancak zeminin her gün temizlenmesi gerekebilir.

Mutfak Fayans Temizliği Nasıl Yapılır?

Mutfak fayans temizliği için spreyli temizleyicilerden yararlanılabilir. Sünger yardımıyla kullanılan deterjan fayansların aralarına kadar iyice yaydırılır ve fayansların ovalanması sağlanır. Diş fırçası ile derzlerin fırçalanmasının ardından durulama yapılarak mutfak fayansları temizlenmiş olur.

Durulama için temiz bir bez kullanılabilir. Özellikle cif gibi yoğun deterjanlar kullanılmış ise durulamanın iyice yapılmasında yarar vardır. Aksi halde deterjan kalıntıları lekeli görüntülere neden olabilir. Fayanslara zarar verebilecek yanlış deterjan kullanımı da kireç benzeri lekelere neden olabilir.

YORUM YAZIN

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır