Ev Temizliği İçin Hijyen Dolu 6 Pratik Adım

Ev Temizliği İçin Hijyen Dolu 6 Pratik Adım

Ev temizliği, yaşadığımız alanın daha sağlıklı bir ortam olabilmesi için şarttır. Eviniz dekoratif anlamda ne kadar güzel olursa olsun eğer yeterince temiz değilse herhangi bir cazibesi kalmayacaktır.

Peki, 6 adımda pratik ev temizliği nasıl yapılır?

1) Evi Havalandırın

Ev temizliğine başlarken ilk dikkat etmemiz gereken konu camları açarak evi komple havalandırmak olmalıdır. Özellikle havasız ortamlar hasta olmamızı kolaylaştırır. Dolayısıyla içerdeki havanın tazeliği önemlidir. Ayrıca yeterince temiz hava girmeyen ortamlarda istenmeyen kokular olabilir. Hem bunun önüne geçmek hem de boğucu bir havanın olmaması için evimizi aralıklarla havalandırmak fayda sağlayacaktır.

Sigara içilen alanların ise her zaman havalandırılması ortamda kötü kokunun yerleşmesini engelleyeceği için ayrıca dikkat edilmesi gerekir. Dolayısıyla temizliğe başlarken önceliğimiz her zaman evimizi güzelce havalandırmak olmalıdır.

2) Kirlenmiş Alanları Süpürün

İlk başta evi süpürmek temizliğin diğer alanlarında size kolaylık sağlayacaktır. Çünkü daha sonradan süpürmeniz yerdeki toz ve kirin eşyaların üzerine birikmesine neden olacaktır. Dolayısıyla en başta evi güzelce süpürerek herhangi bir alanı atlamadığınıza emin olmalısınız.

ev temizlik hizmeti

Ev süpürürken dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise eşyaların altını ve köşeleri de dikkatlice temizlemenizdir. Çünkü o alanlar da ister istemez kir ve toz birikmektedir. Halılarınıza ise daha özenli bir temizlik yapmanız ve daha fazla vakit ayırmanız doğru bir uygulama olacaktır.

3) Duvar Lekelerini Gözden Kaçırmayın

Eğer küçük çocuklarınız varsa evde böyle lekeler olması kaçınılmaz oluyor. Fakat duvarlar evin en göze hitap eden bölümlerdir. Dolayısıyla bu alanların temizliği önemsenmelidir. Diğer yandan şık ve hoş bir görünüm için bu alanların bozulmaması gerekir.

Duvarlarda gördüğünüz lekelere erken müdahale etmeniz lekenin daha kolay çıkmasını sağlar. Bunun için doğru temizlik malzemesi ile duvarınızı silmeniz lekelerin ortadan kalkması için doğru bir uygulamadır. Çünkü temizlikteki en önemli etken kullandığınız temizlik malzemelerinin doğru seçilmiş olmasında gizlidir.

4) Eşyaların Yüzeyini Hijyenle Buluşturun

Eşyalar bildiğiniz gibi çok çabuk toz tutabiliyorlar. Tozlu yüzeyler de hem sağlık açısından hem de görünüş açısından sorun teşkil eder. Bunun önüne geçmek için çok pratik ev temizliği yöntemi öneriyoruz.

Öncelikle kullanacağımız suyun içine beyaz sirke katıp karıştırıyoruz. Sirke temizlik konusunda önemli bir yere sahiptir. Özellikle ev temizliği için kimyasal temizleyicilere karşı doğal ve alternatif bir yoldur. Dezenfekte edici ve koku giderici gibi özellikleri mevcuttur. Daha sonra bu karışımın içerisine limon ya da portakal esansı karıştırıp hoş bir koku elde ediyoruz.

Hazırladığımız bu karışım ile eşyalarımızın üzerini silerek dezenfekte ediyoruz. Aynı zamanda güzel kokmasını da sağlıyoruz. Çünkü evin kokusu temizliğin en önemli kriterleri arasında yer alıyor. Böylelikle daha huzurlu bir ortama kavuşuyoruz.

5) Işık Açma – Kapama Düğmeleri ve Kapı Kollarını Temizlemeyi Unutmayın

Evde çok fazla kullanıldığından dolayı ışık açma kapama düğmeleri, kapı kolları ve benzeri eşyaları daha önce söylediğimiz karışım ile temizleyebilirsiniz. Hijyen açısından çok fazla elimizin değdiği için dezenfekte edilmeleri önemlidir. Bunlar küçük detaylar olarak gözükse de pratik ev temizliği için gereklidir.

ev temizliği püf noktaları

Temizlik konusunda bu tip küçük ipuçları işinizi kolaylaştıracaktır. Bunun için bu gibi konuları gözden kaçırmamanız doğru bir temizlik için yapılmalıdır.

6) Evinizin Güzel Kokmasını Sağlayın

Yaşadığımız ortamın güzel kokması huzurlu bir hayatın önemli noktalarındandır. Çünkü temiz bir ev yaşam kalitemizi artırır ve daha rahat etmemizi sağlar.

Peki, evimizin her zaman güzel kokması için ne yapabiliriz?

Bunun için pratik bir çözümümüz var. Öncelikle bir kap suyun içerisine beyaz sirke ekliyoruz. Daha sonra ise 1 çorba kaşığı karbonat ekliyoruz. Karbonat suyu köpürteceği için taşmamasına dikkat etmelisiniz. Daha sonra tercihinize göre limon ya da portakal esansı ekliyoruz. Sonra karıştırıp sprey kutusuna koyuyoruz.

Bu karışımı perde ve koltuklara sıkıp silerseniz hem mikroplardan arındırmış olursunuz hem de çok güzel bir koku bırakır. Çok kolay hazırlayıp uygulayacağınız yöntem ile evinizin kokusunu değiştirebilirsiniz.

YORUM YAZIN

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır

3 Yorumlar

 • Münevver Kelekçi
  Şubat 6, 2018, 2:12 pm Cevap Gönder

  Bunları yapıyorum herşey iyi güzel ama avizeleri silmekte büyük problem yaşıyorum, özellikle çok taşlı avizeleri rahat temizleyebilmenin bir kolay yolu var mı?

  • Estanbul Art
   Münevver Kelekçi Şubat 6, 2018, 2:25 pm Cevap Gönder

   Merhaba Münevver hanım,

   Öncelikle sorunuz için teşekkür ederim. Avize temizliği her ne kadar zahmetli olsa da aydınlatma için önemlidir. Öncelikle ampullerin tozunu alarak işe başlayın. Daha sonra sirkeli su ve mikrofiber bez ile avize taşlarınızı güzelce silebilirsiniz. Sirkeli su avize taşlarınızın parlamasını ve daha aydınlık bir ortam oluşmasını sağlayacaktır. Avizenizi sildikten sonra mutlaka kurulamayı unutmayınız.

   Hijyen dolu günler dileriz.

 • Tuğçe
  Şubat 6, 2018, 2:21 pm Cevap Gönder

  Tam da aradığım tarz bir yazıydı elinize sağlık